Význam symbolu – Sugar Skull

Sugar skull je momentálně populární symbol. Původ této cukrové lebky najdeme v Mexiku. Slaví se tam svátek Día de los Muertos – den mrtvých, to je něco jako u nás Dušičky. Během 17. století neměli Mexičané peníze na církevní dekorace, které přivezli Italové z Evropy. A proto se od katolíků naučili vytvářet církevní dekorace z ingredience, které měli dostatek, z cukru. Na tento svátek tvořili cukrové lebky, které reprezentovaly jejich zemřelé a na čelo lebky napsali jméno, toho, koho zastupovala.

Jak probíhá svátek mrtvých? 31. listopadu se o půlnoci otevírá nebeská brána a děti smějí strávit celý den se svými rodinami. Na 1. listopad se dávají na hroby malé sugar skulls, které reprezentují zemřelé děti. Na 2. listopad se otevírá brána pro dospělé, kteří smějí strávit den se svými rodinami, a dávají větší sugar skulls pro dospělé. Tento svátek však není jako u nás smutný, naopak je plný hudby, tance a smíchu. Mexičané totiž nevěří, že smrt je poslední fází života, ale je bránou do dalšího. Proto jsou pro ně lebky pozitivním symbolem.

Popularita Sugar skull překročila hranice Mexika a šíří se ve všech možných podobách do celého světa. Najdeme je na tričkách, oblečení, kabelkách, plakátech a jsou velmi častým motivem tetování. Jsou krásně propracované, barevné a plné radosti.

TIP! Chcete vědět na kterém oblečení je váš oblíbený symbol – SUGAR SKULL ? Snadné – klikněte na tento odkaz.
Fotogalerie – ukázky SUGAR SKULL