115. výročí Harley-Davidson (fotoreport)

Slyšíte burácení motoru, ještě nic nevidíte, ale zvuk je tak typický, že víte co se blíží. Motocykl Harley-Davidson, sen mnoha motorkářů, vyjádření svobody pohybu, slavil 115 let od založení značky v roce 1903. Navíc slaví 90 let od svého vzniku H-D Club Praha, nejstarší H-D klub na světě. Otevřenost a vřelost klubu byla v době založení taková, že členy klubu mohli být i majitelé konkurenční značky Indian. Pohoda se linula i průběhem oslav.

harley-davidson-115-vyroci-p1110908Na motorkářské události desetiletí nemohl ElitniRebel.cz chybět, chtěli jsme být součástí velkolepé oslavy. Přinášíme vám naše dojmy a hlavně sadu fotografií v naší fotogalerii. Fotky vám přiblíží atmosféru pouze částečně, protože burácení motorů a vůni benzínu lze zažít pouze na vlastní kůži. Výběr Prahy byl fantastický, umístění ve středu Evropy, nejstarší klub H-D na světě, nádherné historické centrum, motorkářská tradice naší Jawy…

Příjezdové ulice na Výstaviště byly povolené pouze pro motorkáře a mohli vjet přímo do areálu, motorkáři byli ubytováni po celé Praze a mohli tak přijet od svého hotelu přímo do centra dění, zaparkovat, užít si oslavu a pak zase odjet. V našem hotelu byla skupina z Francie. V oficiální statistikách se dočtete většinu států, my jsme si všimli milovníků H-D z Itálie, Francie, Německa, Španělska, Estonska, Lotyšska, Saudské Arábie, Ruska…

harley-davidson-115-vyroci-p1110840Líbí se nám design motorek H-D a drobné úpravy, které si majitelé dělají. Prostě v areálu bychom se ufotili k smrti :-). První naše kroky vedli do Prague Custom Gallery. 50 nejzajímavějších předělávek bylo velmi povedených. Zvláště detaily a preciznost provedení, podívejte se na fotky. V hale bylo rovněž vystaveno 8 helem, které upravili známé osobnosti (včetně Karen, Willie G. a Bill Davidson). Helmy budou draženy a výtěžek věnován na dobročinné účely. Druhou naší zastávkou bylo H-D muzeum, příjemné bylo zpestření českými unikáty.

Venku v areálu výstaviště rekrutovala česká armáda nové vojáky, pro muziku bylo připravena velká stage a několik menších, samozřejmě stánky s jídlem a pivem byly v obležení H-D majitelů. Podívali jsme se na dvě show. První byla FMX show. Hvězdou motokrosového show byl Petr Pilát, mistr Evropy a 4 násobný mistr ČR. Společně s pětičlennou partou představili neuvěřitelné skoky, včetně backflipů. Jejich show vyvrcholila skoky v rychlém sledu za sebou. Bylo vidět, že si to užívají a mají radost z reakce nás diváků. Druhou show byla Stunt show, kaskadérská show na Harleji bandou Stuntfighters z lotyšské Rigy. Po předním, po zadním, se slečnou na řidítkách? No Problem! Tohle doma nezkoušejte, při výčtu zlomenin kaskadéra Jānise Rozītise šel mráz po zádech. Show perfektní.

harley-davidson-115-vyroci-p1110812Nejlepší okamžiky však byly, když na výstaviště přijížděla nebo odjížděla celá skupina Harlejářů. Viděli jsme třeba odjezd Chapter Belgium. Proto jsme se těšili na Spanilou jízdu Prahou. Začínala a končila na Letné a vedla přes Václavské náměstí. H-D motorkářů bylo ve Spanilé jízdě kolem 4.000 a pro velký zájem se muselo losovat kdo pojede. Bylo skvělé vidět jak si jízdu užívají a mají radost z davů lidí, mávají, zdraví. Pražané a turisté lezli na značky, střechy vchodů do metra, zábradlí…aby lépe viděli. Nejvíce nám v hlavě utkvěla parta pomalovaných motorkářů ve stylu kapely KISS. Pak jsme taky měli radost, když jsme uviděli mašiny s konkrétními detaily, které jsme si fotili na Výstavišti. Zvolání „Byla to jízda!“ zde mělo další rozměr. Jestli jste na akci nebyli, určitě se vydejte příště!

Burácení pomalu odeznívá v dálce a to je konec našeho krátkého reportu, podívejte se na fotografie. Ještě nemáte dost? Podívejte se na videa v našem dalším článku.

Areál Výstaviště


Custom Gallery 2018


FMX Show


Spanilá jízda (Václavák a Letná)