Jak vybrat dekorační polštář?

Jak vybrat dekorační polštář? Popíšeme vám, jak konkrétně vybrat dekorační polštář právě pro váš obývací pokoj, ale nejdříve si odpovíme na otázku „proč“ vůbec vybírat dekorační polštář! Dekorační polštáře mají skvělou vlastnost, že s nimi můžete velmi jednoduše a levně změnit barevnost a náladu vašeho obývacího pokoje nebo jakéhokoliv pokoje s pohovkou. Barevnost v obývacím pokoji především určuje barva podlahy a barva pohovky. Vzpomeňte si, jak jste vybírali podlahu, materiál, barvu odstínu, jak bylo náročné vlastní položení podlahové krytiny. A obdobně u sedací soupravy, jaké funkce bude mít, jaký tvar, látku, vzor, barevnost. Když později ve vašem útulném bydlení zatoužíte po změně, těžko si dovedete představit měnit podlahu nebo pohovku. A teď už tušíte hlavní přednost dekoračních polštářů. Velmi snadno, rychle a levně změníte náladu, barevnost, pocity ve vašem obývacím pokoji nebo místnosti s pohovkou tím, že doplníte vaše bydlení o dekorační polštáře. A dokonce to může být vícekrát za rok, nejen podle ročních období, nebo hlavních svátků, ale prostě podle vaší momentální nálady. Pro snadné vysvětlení jsme výběr rozdělili na jednotlivé kroky: barevnost, typy vzorů, počty polštářů a motivy na dekoračních polštářích.

Barevnost – principy výběru barev

Pojďme nyní k hlavní otázce, jak vybrat dekorační polštář. Barva podlahy a barva pohovky jsou především dvě klíčové barvy utvářející celkovou harmonii vašeho obývacího pokoje. Jak jsme si už popsali, tyto dvě barvy lze obtížně a pouze velmi draho měnit. Dekorační polštáře se v okamžiku pořízení stanou třetí barvou, která kompletně mění dosavadní barevnou harmonii. Většinou známe barevný kruh, který teoreticky rozpracoval Švýcar Johannes Itten v knize „The Art of Color“, 1961. Barevný kruh v moderní podobě nám skvěle slouží k vyvářením kombinací. Na zjednodušené formě barevného kruhu si popíšeme principy kombinování barev. Z možných způsobů kombinace barev vybíráme čtyři hlavní principy:

  • Princip první – Komplementární (kontrastní) barvy, také je nazýváme doplňkové, jsou barvy v protilehlé části spektra. Jejich kombinací docílíme harmonického kontrastu
  • Princip druhý – Analogické barvy jsou ty, které vedle sebe sousedí a jejich kombinací docílíme minimální kontrast
  • Princip třetí – Split komplementární barvy používají jednu primární barvu a dvě sekundární, které jsou v protilehlé části spektra a zároveň jsou k sobě analogické (vrcholy rovnoramenného trojúhelníku)
  • Princip čtvrtý – Monochromatické barvy jsou barvy v jednom barevném segmenty (odstíny téže barvy)
Barevnost
Barevnost

Tento teoretický základ je důležitý hlavně pro způsob přemýšlení nad tím, čeho chcete v obývacím pokoji dosáhnout. Většinou dekorační polštář sám o sobě obsahuje více barev a vzorů, ale i přesto působí výsledným dojmem.

Typy vzorů

Druhou oblastí ke zvážení při výběru je vzor. Pro jednoduchost jsme vzory rozdělili do 4 hlavních kategorií: jednolité, geometrické, opakované vzory a organické. Do první kategorie patří vzory jednolité, monolitické (představte si zde nejen jednu konkrétní barvu, ale například duhu přes celou plochu dekoračního polštáře). Druhou kategorií jsou vzory geometrické, používající geometrické prvky na motivu (tečky, body, čáry, kruhy apod.). Třetí kategorií jsou opakované vzory (v angličtině nazývané pattern), představte si grafický symbol, který se několikrát pravidelně opakuje v jasných strukturách po celém motivu. A čtvrtou kategorií jsou vzory organické, které vycházejí z reálných objektů. Nejčastěji si zde můžete představit inspiraci přírodou: květiny, stromy, listy, ptáky, zvířata, drahokamy (jejich detaily). Možná jste již netrpěliví a chcete si prohlédnout desítky motivů dekoračních polštářů ve fotogalerii 😉 , kterou jsme pro vás připravili. Podívejte se a pak se vraťte k dalším důležitým krokům při výběru dekoračních polštářů. Návrháři motivů využívají svoji fantazii a překračují jednotlivé kategorie, chceme aby vám tyto kategorie pomohli v uvědomění co se vám líbí a zjednodušili výběr.

Kategorie vzorů
Kategorie vzorů

Počty polštářů a jejich kombinace

Již jsme si představili kroky při výběru barvy, vzoru a nyní se zaměříme na počet dekoračních polštářů na pohovce. Zde vstupuje hlavním parametrem velikost sedací soupravy, kolikamístná pohovka je. Pro menší pohovky je vhodný počet dekoračních polštářů 2-3, pro větší pohovky a rohové sedací soupravy je vhodný počet 4-5. V případě většího počtu dekoračních polštářů je třeba zvážit jejich vzájemnou kombinaci. Existují dva hlavní přístupy. Jeden přístup je například pro počet tři polštáře kombinovat jeden polštář jednolitý (jednobarevný), druhý s geometrickým vzorem a třetí s opakovaným vzorem. Spíše preferujeme další přístup, kdy jednotlivé „dvojice polštářů“ jsou podobné (například ze shodné kolekce), další dvojice už je jiná, ale opět podobná. A pokud je počet polštářů lichý, tedy 3, 5 atd. stává se tento polštář šperkem, drahokamem, třešničkou na dortu, který se od ostatních vymyká.

Motivy na dekoračních polštářích

Když se nyní podíváte do svého obývacího pokoje a ujasníte si hlavní myšlenku, čeho chcete dosáhnout přichází ještě jeden důležitý rozměr, který se netýká čisté barevnosti, vzoru, ale vaší nálady, pocitů a oblíbenosti. Dnešní nabídka dekoračních polštářů je tak široká, že si nejen vyberete podle barevnosti, ale také podle svého vztahu k motivům. Například když máte rádi zvířata, staráte se o ně, můžete preferovat motivy se zvířecími miláčky nebo můžete rádi cestovat po přírodních krásách a obdivujete barevnost drahých kamenů, exotické květiny, můžete mít rádi muziku, umění, tanec, astrologii, populární seriály, to záleží na vás. V častých případech je také dekorační polštář dárkem pro někoho dalšího. A když znáte jeho zájmy, koníčky, preference můžete se skvěle trefit do jeho nálady. Dekorační polštář může být skvělým dárkem.

Právě proto jsme se rozhodli, vyrobit pro náš eshop ElitniRebel.cz speciální tematické kolekce dekoračních polštářů. Každá kolekce je tematicky zaměřena a můžete si tam vybrat podle zájmu konkrétní kolekci dekoračních polštářů a v rámci kolekce konkrétní barevnost, vzor podle některého z výše uvedených principu pro kombinaci barev.

Kolekce dekoračních polštářů

Aktuálně najdete v naší nabídce dekoračních polštářů devět kolekcí a další kolekce přibývají. Konkrétně se můžete inspirovat těmito kolekcemi: kolekce Funny, Královská kolekce, kolekce Art, kolekce Krystal, kolekce Ornamenty nebo kolekce Zvířata, kolekce Luxus, kolekce Květiny a kolekce Znamení. Hlavní atributy jsou design, styl, originalita. Stručně vám představíme jednotlivé kolekce.

Kolekce Funny » Kafíčko, zmrzlina, pizza, donuty, popcorn jako motivy na dekorační polštáře? Ano! Je to velké překvapení, jak skvěle vypadají :-). Měli jsme velké štěstí při výběru designéra motivů pro dekorační polštáře, který témata kolekce Funny zpracoval. Obsahují desítky, možná stovky propracovaných detailů, které jako celek působí stylově, profesionálně a přitom si zachovávají určitou míru nadsázky, legrace a pobavení.

Kolekce Art » Dekorační polštáře z Kolekce Art jsou motivy od špičkových designérů. Vystihují náladu, pocity, emoce, luxus. Dekorační polštáře kolekce Art jsou inspirovány různými malířskými technikami. Jednou z použitých technik je použití míchání akrylových barev, dosažené vzory jsou nádherné a jen při pohledu na ně vás napadne podobnost třeba s přírodními úkazy (láva, poušť, povrch planety). Neskutečně dekorační polštáře z kolekce Art rozvíjejí naši fantazii. Pokud přemýšlíte, jak oživit pohovku, vyberte si řady krásných motivů Kolekce Art.

Kolekce Krystal » Motivy dekoračních polštářů v Kolekci Krystal vytvořila sama příroda. Malachity, acháty září skvělými kombinacemi barev. Kolekce Krystal vypadá jako šperky, i podobně může působit ve vašem obývacím pokoji dekorační polštář, jako nádherný šperk, který je středem pozornosti.

Kolekce Zvířata » Jaký je váš oblíbený zvířecí miláček? Máme dekorační polštáře s motivy psa, lva, pumy, slona, ptáků (například kolibřík je úchvatný), plameňáci, papoušci, motýli, a nebo medúzy. Určitě si vyberete s naších dekoračních polštářů v kolekci Zvířata. Jak se vám líbí?

Královská kolekce » Královská kolekce je vznešená a výjimečná stejně jako symboly, které na dekoračních polštářích najdete. Královské symboly provází náš online obchod od samého začátku. Uvažujete jak vnést do vašeho obýváku a pohovky vznešenost, vyrovnanost, klid a decentní luxus? Pak si určitě vyberete dekorační polštáře z naší Královské Kolekce.

Kolekce Ornamenty » Ornamenty existují kolem nás tisíce let, ovlivňují nás, přitahují, dodávají nám sílu. Naše kolekce motivů spojuje jejich energii, barevnost a vyrovnanost. Jaký ornament vám dodává sílu a přitahuje vás?

Kolekce Luxus » Kolekce Luxus září mezi designy, zlaté, stříbrné odstíny v kombinaci s černou nebo tyrkysovou a výjimečnými motivy tvoří exkluzivní kousky.

Kolekce Květiny »  U dekoračních polštářů z kolekce Květiny získáte pocit, že si stačí jen přivonět. Ibišek, lilie nebo lilie kala, orchidej, květiny z džungle, lotus září barvami, úplně rozzáří vaši pohovku nebo obývací pokoj. Která květina se líbí vám, které se vám dělá radost?

Kolekce Znamení » Dekorační polštáře, kolekce Znamení, vychází z tradičního astrologického zvěrokruhu. Motivy dekoračních polštářů zobrazují ženu v jednotlivých znameních a výsledek má svou duši. Jaké je vaše znamení? Vodnář, Ryby, Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh?

V našem článku „Jak vybrat dekorační polštář?“ jsme prošli kroky při výběru, jakou zvolit barevnost, jaké jsou vzory, kolik dekoračních polštářů je vhodných a v jaké kombinaci a jaké jsou možnosti motivů a kolekcí. Věříme že vám článek pomohl v základní orientaci a v následném výběru, který ozdobí váš obývací pokoj novou náladou.

Dekorační polštáře s překrásnými motivy ozdobí vaši pohovku stylem a nádherou. Nechte se unést špičkovými motivy a vyberte si ten vysněný na ElitniRebel.cz.