Ostrava v plamenech - Kreator

Ostrava v plamenech 2018

Festival Ostrava v plamenech 2018 nám posílil z jednoho na dva dny, to si Ostrava zaslouží. Metalový kraj, metalový areál, metalová muzika 🙂. Fantastický areál vysokých pecí je stále impozantní, je jedno kolikrát už jste zde byli. Parkování zdarma přímo v areálu, pivní hospoda, kde stále perfektně slyšíte muziku, skvělý výběr kapel – co více si přát? Ještě něco, výborný zvuk. V předchozích ročnících u některých kapel v tomto prostoru se zvuk mlátil, letos jsme byli překvapeni, ozvučení v místech co jsme poslouchali byl nádherně čitelný. Koncept festivalu Ostrava v Plamenech zajímavě míchá špičku domácí scény s prvotřídními jmény ze světa. Pojďme na to!

3.8.2018 Pátek

TRAKTOR
Traktor jsme slyšeli na živo poprvé, známe ho z pouze rádií. Příjemně nás překvapil. Jak už jsme zmínili kvalitní zvuk, Traktor má na živo úplně jinou intenzitu. Libovali jsme si v sekaných rifech třeba u Defenestrace, to byla lahůdka. Traktor to pral do lidí – Amygdala, Vstaňte pane Linkolne, Neber si rockera, Bludičky, Letokruhy. Právě u Letokruhů bylo nejvíce poznat, že Trator zpracovává témata, která jsou z našich každodenních životů… Fanoušci s kapelou zpívali, prožívali každý tón.

KREATOR
Satan is real! Peklo vstoupilo na zem! Čitelný a tvrdý zvuk, řvoucí Mille Petrozza, dynamický Jürgen ‚Ventor‘ Reil a špičkově sólující Sami Yli-Sirniö. Kreator do nás napral svoje poslední album Gods of Violence a valil show jako buldozer. Světla, muzika, plameny, dým, konfety – show světové úrovně. Úplně pekelná byla skladba „Satan is real“, červené pozadí a ohně přesně v okamžik refrénu „Satan is real“. Viděli jsme KREATOR vícekrát, ale tohle vystoupení bylo nejlepší. Chlapi zrají jako víno. A samozřejmě došlo také na Enemy of God, Hordes of Chaos, Violent Revolution, Flag of Hate, …a Pleasure to Kill. THRASH metal světové extratřídy. Jednoznačně vrchol večera!

MOONSPELL
Pamatujete někdo Metalmania festival v Paláci kultury a sportu Vítkovice, Ostrava 25.11.1995? Tehdy ještě mladičká a neznámá kapela Moonspell (vznikla v roce 1992) byla předkapelou právě Kreatoru (a ještě Testamentu co si pamatujeme) a poprvé hrála v Ostravě. Tehdy jsme poprvé zaregistrovali démonického Fernanda Ribeiru, zpěváka a frontmena Moonspell. Právě on začal vyprávět příběh koncepčního alba „1755“ příchodem s lucernou. V roce 1755 v Portugalském království, 1. listopadu vypuklo nejkrvavější zemětřesení v historii. Kombinace zemětřesení, tsunami a požárů usmrtila desetitisíce lidí. Moonspell je světová veličina a námět zpracovala v koncepčním albu a také ho nazpívala portugalsky. Kdo má na to odvahu? Moonspell! Pohybují se mezi žánry a překračují hranice jak se jim zachce – tu gotická pasáž, tu blackové blasty, jinde rocková romantika a démonický přednes Fernarda Ribeiry. Muzika v podání Moonspell společně s divadelním pojetím bylo skvělé noční představení, které se jen tak nevidí. Samozřejmě kromě skladeb z alba 1755 došlo i na Opium, Vampiria, Alma Mater. Není další kapela podobná Moonspell!

4.8.2018 Sobota

BOHEMIAN METAL RHAPSODY
Co se nám to děje na metalové scéně? Motor tvořený bubeníkem R. Pařízkem, kytaristy P. Hanusem a G. Eričem rozšířený o krásné mladé zpěvačky, čelisty, další zpěváky? Pařízek se poučil z minulého roku a vydal se cestou neokoukaných tváří. Příjemné překvapení! A když píšu o těch kráskách, tak tento ansámbl měl pouze jednu královnu a to Tanju!

DYMYTRY
Česká metalová jednička v plné síle. Kluci si pozici jedničky na domácí scéně za 15 let tvrdě odpracovali. Ať se to týká pódiové show, hráčského umění, práce s fanoušky. My jsme vyrůstali na Arakainu, takže kontinuita v podobě syna Jirky Urbana je symbolická. Dymytry nás na začátku chytli, a nepustili až do závěrečné skladby se španělkou. Kluci brázdí naši republiku křížem krážem, kam dál budou chtít posunout svoji tvorbu?

SAXON
Peter Rodney „Biff“ Byford. Přišel šedovlasý gentleman, chopil se mikrofonu a ukázal nám se svou družinou jak se koval metal ve staré dobré Anglii. Z chlapů čišela radost z hraní, nadhled a hráčské umění. Žádné ohně, žádné divadlo, čistý heavy metal. Když dohráli Dymytry měl jsem jasno, kdo je pro mě jedničkou večera, ale po dohrání Saxon se to změnilo v těžkou volbu… Radost z hraní a nadhled Saxon se přenesl na nás fanoušky a pařili všichni až do konce v uvolněné atmosféře. Saxon hráli s posledního alba Thunderbolt, které se vážně povedlo a překvapilo mě od těch starých pardálů svou razancí. Letité pecky Crusader, Wheels of Stell, Denim and Leather mi ještě teď znějí v uších :-).

Zvuk se povedl! A proč pořád řešíme kvalitu zvuku? Když slyšíte svou oblíbenou kapelu, skladby, které máte naposlouchané a muzikanti ze sebe vydají všechno, fandové mají skvělou nápadu, tak s kvalitním zvukem si odnesete ten nejlepší možný zážitek a budeme těšit na další ročník. Ostrava v plamenech netlačí tolik kapel a prostě méně je někdy více! Dvoudenní Ostrava v plamenech zvedla opět laťku a my už se těšíme na další ročník! Ostrava!

Pojďte se podívat na fotografie!

Elitní Rebel.

Předchozí ročník Ostrava v plamenech 2017 si prohlédněte zde.

Fotogalerie TRAKTOR

Fotogalerie KREATOR

Fotogalerie MOONSPELL

Fotogalerie BOHEMIAN METAL RHAPSODY

Fotogalerie DYMYTRY

Fotogalerie SAXON