Hanz Sedlář Ambasador

Hanz Sedlář ambasador eshopu Elitní Rebel

Hanz Sedlář, bubeník a skladatel, je ambasadorem eshopu Elitní Rebel. Obléká výjimečné americké značky z našeho portfolia a skvěle reprezentuje styl Elitního Rebela v muzikantské branži. Hanz Sedlář založil skupinu Segment,  rozjel projekt Drumphonic, hraje u Janka Ledeckého, skládá symfonickou hudbu pro filmy a dokumenty. Hudba je jeho život. Sledujte Hanze na jeho Facebooku a web stránkách, ať vám neuniknou novinky. Představujeme vám Hanze Sedláře rozhovorem a fotografiemi v našem oblečení, pojďme na to.

1. Elitní Rebel: Když se bavím s muzikanty, tak většina brečí, že se nejde u nás muzikou uživit. Jak se to povedlo tobě?

Hanz Sedlář: To je pravda, spousta lidí si pořád jen stěžuje a svádí vše na druhé a na Českou republiku a na Pražáky a na pořadatele akcí atd. Je pravda, že to není vůbec lehké, ale je třeba myslet trošku optimisticky. Mě se to tak nějak povedlo, nejdříve jsem učil na ZUŠ, učení ale není moje priorita a tak jsem toho nechal. Teď se živím hraním a skladbou hudby. Musím se hodně otáčet a nemám prakticky žádnou finanční jistotu. Ale za to, že děláš to, co miluješ, a jsi naprosto svobodný, to prostě stojí.

2. Elitní Rebel: Bubnuješ u Janka Ledeckého, všiml jsem si, že některé vánoční koncerty jste měli v kostele. Jaká je tam atmosféra? Upravuješ tam kvůli zvuku bubny nějak speciálně?

Hanz Sedlář: Ano, u Janka jsem už 2 roky. V kostele si občas zahrajeme v rámci vánočního turné a jsou to vždycky hrozně vtipné historky. Naposled, když jsme hráli v kostele, za mnou pan farář přišel a ptal se, jestli je nutné mít v kapele bubny, když jsme na tak posvátném místě. Pak nás prosil, aby to nebylo nahlas a potom výslovně zakázal hrát Jankovi jeho skladbu Proklínám, protože jsme v kostele. Nebo rok před tím nás jedna paní upozorňovala, ať si nenecháváme věci v šatně u kostela, že jejich pan farář občas krade. Pro mě je to vždycky hrozně vtipné a co se týče hraní a akustiky, samozřejmě se snažím komunikovat s naším zvukařem a hraju tak, aby to bylo co nejlepší pro lidi, hraju špejlema, používám i jiné blány, popř. jiné činely vhodnější do tohoto prostředí. Osobně to ale nemám rád, je to pro mě depresivní prostředí a je tam strašná zima.

3. Elitní Rebel: Když jsem slyšel tvoji muziku k filmu Lidé a Město, tak se mi vybavila filmová muzika, kterou mám rád. Mezi moje oblíbené patří Blade Runner (Vangelis), Twin Peaks (Angelo Badalamenti). Jaká filmová muzika se líbí tobě?

Hanz Sedlář: Já naprosto miluju hudbu Dannyho Elfmanna, dále samozřejmě skladatelské velikány jako Hans Zimmer, James Horner, John Williams atd. Filmová hudba je naprosto excelentní odrůda umění a už kdysi se mi zaryla hluboko pod kůži. Je ale hrozně důležité k jakému filmu je psaná. Musí to prostě působit na lidské emoce!

4. Elitní Rebel: Hudební scénu sleduji přes 20 let. U nás jsem získal pocit, že i v mém oblíbeném rockovém a metalovém světě je česká scéna uzamčená, stagnující, staré páky mezi sebe novou krev nepustí. U některých kapel si jako předskokan musíš přímo zaplatit. Chybí nová krev. Jak to vidíš ty?

Hanz Sedlář: Ano, vidím to naprosto stejně. S kapelou SEGMENT jsme kdysi doslova válčili. Platili jsme za to, abychom mohli vystoupit na festivalu, museli snášet potupné a ponižující požadavky, když jsme dělali někomu předkapelu atd. Je to těžký, ale nic není nemožný. Pak se nám začalo dařit a kapela skončila. Takže vím, že to jde a všem kapelám radím: Vydržte! Když fakt máknete, ono to přijde. Jen je třeba se neposrat z prvního neúspěchu. Lidi moc dobře ví, co je dobré a co ne, a myslím si, že vesmír v tomhle prostě tak nějak funguje.

5. Elitní Rebel: Okolo řady témat muzikanti našlapují a novináři se bojí. Před 15 lety si řada muzikantů i na světové úrovni stěžovala na nespravedlivý podíl z prodeje desek. Z desky získali buď jednorázovou částku nebo procenta z prodeje v řádu jednotek. Nyní zuří digitální revoluce a kapely tento řetězec konečně mohou obejít. A zase si stěžují, že to nejde, protože digitál se krade. Proč muzikanti, kreativní duše, to nechápou jako příležitost komunikovat s fanoušky přímo?

Hanz Sedlář: Já jsem tak nějak smířený s tím, že prodej CD a vůbec čehokoliv, co na sobě nosí zvukovou stopu, je prostě pasé a jediné místo, kde si lidi rádi něco koupí jsou koncerty, to už mají ale většinou tu desku staženou v mobilu. Navíc v době Spotify a jiných aplikací, kde si můžeš poslouchat prakticky cokoliv, je to vážně už asi pryč. Co se týče nahrávek a alb, je pro mě důležité, aby se dostala moje hudba mezi co nejvíce lidí. Vydělat se na tom možná dá jen v případě, že jsi Metallica.

6. Elitní Rebel: Bavil jsem se se začínajícími kapelami a oni jako málo známí musí ve známějších klubech hrát zdarma nebo dokonce platit. Co se to děje s klubovou scénou?

Hanz Sedlář: Ano, tohle se děje a je to normální stav. V lepším případě mají něco ze vstupného. Bohužel je to pochopitelné i ze strany majitelů klubů. Když na tu kapelu přijde 10 lidí, nemůže jim ze svýho dát desítku plus cesťák. Většinou ti dají nějaký pivo a tím to končí. Ten pocit, když jsi celej den na cestách, mačkáš se v půjčené dodávce, odehraješ koncert a hned frčíš zpět, ve 4 ráno vyložíš věci na zkušebně a jak zpráskanej pes pak sedíš na schodech u zkušebny a rozděluješ kapele vydělanou tisícovku… Pak si říkáš, stojí nám to kurva za to? Někdo to vzdá a ti silnější to ustojí.

7. Elitní Rebel: Těžké shánění hraní pro začínající kapely je vede k tomu, že vystupují na městských, pivních, a podobných slavnostech. Lidé dlabou klobásy, pijí pivo a přitom koukají na snažící se mladou kapelu. Má takové hraní pro kapely smysl?

Hanz Sedlář: Myslím, že ano. Každé hraní má smysl, spíš je to o tom, jak to bereš a jak to na tebe působí. Je fakt, že když hraješ už několik let pořád dokola tyhle akce za cesťák a jednu stravenku na jídlo, je něco špatně.

8. Elitní Rebel: Léto je prošpikované festivaly. Sami jsme spočítali 65 festivalů za 3 měsíce. Byl jsi na nějakém festivalu jako divák? Kde a co tě tam zaujalo?

Hanz Sedlář: Musím se přiznat, že jako divák asi nikdy. Vždycky buď jako zvukař, nebo jako člen kapely, která tam vystupuje. Ovšem projel jsem toho takhle už dost a mám fesťáky moc rád! Většinou mě nadchne nějaká neznámá kapela na béčkovém stage. Z velkých kapel jsem většinou zklamaný, ale není to pravidlem. Je prostě super, že máš na jednom místě kapely od těch úplně začínajících až po ty největší světové hvězdy.

9. Elitní Rebel: Skládáš filmovou muziku, hraješ se svým instrumentálním projektem Drumphonic, bubnuješ s Jankem Ledeckým, hraješ s Rocksymphony, co letos plánuješ, co tě čeká?

Hanz Sedlář: Letos plánuju dokončit novou desku Drumphonic. Už máme materiál připravený a ze 70 % i natočený, dokonce už řešíme i cover desky, který nám kreslí Jonáš Ledecký. Budu taky realizovat můj nový Piano & Cello projekt. Chystám CD plné skladeb pro klavír a violoncello, ke každé z nich budu natáčet i videoklip. Violoncella se zde ujme Iris Moris, která hraje mimo jiné např. v Inflagranti. Dále připravuju můj další autorský koncert s orchestrem, ale to letos asi už nestihnu.

10. Elitní Rebel: Jsem fanoušek a tak vnímám úspěch českých bubeníků. Např. Dalibor Mráz, Veronika Lukešová, ty, atd.. Zároveň vidím, že spolupracujete a nevedete mezi sebou „války“. To se mě osobně moc líbí a fandím takovému přístupu. Jak se to české bubenické komunitě podařilo?

Hanz Sedlář: Já ani nevím, prostě máme kolem sebe úžasné lidi a musím říct, že mezi bubeníky panuje naprosto skvělá atmosféra. Myslím, že u jiných nástrojů to tak není. Nebo zatím jsem to nezažil. Je i hrozně fajn, že jsme generačně spojení a lidi, které jsem měl dřív na plakátě ve zkušebně, jako je třeba Klauďa Kryšpín, Martin Vajgl atd. teď se mnou normálně zajdou na pivko a poklábosíme o všem možném. Máme k sobě prostě úctu a respektujeme se, nikdo si na nic nehraje a podporujeme se. Tak to cítím a jsem za to moc rád.

11. Elitní Rebel: Ve svých činnostech, dovednostech muzikanta a skladatele, máš obrovský rozsah, vidím tě jako renesanční duši. Co by si chtěl, aby se ti splnilo do roka a do dne?

Hanz Sedlář: Teď mám v plánu dokončit nové CD Drumphonic, natočit již zmiňované album pro klavír a violoncello a dále rozpracovat svůj autorský koncert. Tím teď budu určitě nějakou dobu žít.

12. Elitní Rebel: Poslední otázka. Proč Hanz? 🙂

Hanz Sedlář: Asi v 5. třídě mi tak začali říkat spolužáci sami od sebe, nevím proč a nevím kdo přesně s tím začal. Od té doby mi tak všichni říkají a tak nějak se to se mnou spojilo.

Hanz Sedlář – Hudba je smysl mého života

Autorem fotografií je dvojice Alexandros Georgiadis ŠindlerAdel Fiala a Ivan Krejza.